Biegi na orientację

1 min czytania

biegi na orientację

Biegi orientacyjne wyglądają na prosty sport. Wystarczy, że uczestnik rywalizacji dotrze do wyznaczonych na danym terenie punktów. Brzmi mało skomplikowanie. Rzeczywistość jest jednak inna. Biegacze z reguły rywalizują na wymagającym obszarze i korzystać mogą tylko z mapy oraz kompasu. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o biegi na orientację?

Czym są biegi na orientację?

Biegi na orientację wywodzą się ze Skandynawii. Pierwotnie stanowiły test dla żołnierzy, którzy dzięki nim mogli rozwijać umiejętności obycia w terenie.Trening militarny szybko stał się aktywnością sportową dla każdego człowieka. Błyskawicznie osiągnęła popularność na całym świecie. Aż 80 krajów posiada federacje zrzeszające profesjonalistów i amatorów tego sportu.

Dlaczego biegi na orientację stały się tak popularne? Przede wszystkim ze względu na szereg korzyści, jakie płyną z ich uprawiania. Dzięki nim można rozwijać zdolności fizyczne, ale też koncentrację i umiejętność szybkiego myślenia. 

Trzeba podkreślić, że mapa, której używają zawodnicy, różni się od standardowych map samochodowych. Główna różnica dotyczy skali. Miejsce biegu obejmuje ograniczony obszar. Dlatego też plan terenu musi być niezwykle dokładny.

Sprawdź też: https://legalnybukmacher.com/promocje-bukmacherskie/ 

Biegi na orientację – jak przygotować się do startu?

Biegi na orientację są prawdziwym sprawdzianem umiejętności fizycznych i umysłowych. Biegacz o dużych możliwościach szybkościowych nie odniesie sukcesu bez odpowiedniej orientacji w terenie. Natomiast mapa i kompas na nic się zdadzą bez argumentów sprawnościowych.

Treningi wytrzymałościowe i orientacyjne bieganie z mapą

Trzeba pamiętać, że biegi na orientację są dla osób znajdujących się na pewnym etapie wybiegania. Organizując się do startu, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie kondycyjne i techniczne. Doskonale sprawdzą się treningi biegowe i interwałowe.

Druga rzecz to umiejętność odczytywania mapy w biegu. Warto mieć ją przy sobie podczas pokonywania tras treningowych. Biegacz powinien czytać z niej wszelkie informacje o dostępnych ścieżkach bądź uliczkach bez zatrzymywania się. W skrajnych przypadkach, np. w momencie zgubienia się, pomocą może służyć GPS w telefonie.

Jeśli chodzi o biegi na orientację, wymagana jest do nich minimalna liczba sprzętów do treningów. Niezbędny zestaw to strój do biegania, buty sportowe, kompas bądź mapa. Pokonując kolejne kilometry może przydać się też busola.